İşinin Uzmanı Olmak

İşinin Uzmanı Olmak

Jokerdoor İzmir merkezli Türkiye genelinde faaliyet gösteren büyük bir firmadır. Firma ile bir müşterilerinin mağaza açılışları sırasında tanıştık. Mağazaya otomatik kepenk sistemleri yapmışlardı ve sadece açılışa davetli oldukları için değil ürünün nasıl çalıştığını da kontrol etmek için gelmişlerdi. Böylesine bir firma ülkemizde çok az bulunur. Yaptıkları işin kontrolünü sağlamak ve işin arkasında durmak her firmanın yapması gereken ama yapmadığı bir olgudur.
Biz mağaza açılışında lokma dağıtırken firma yetkilisi ile görüşme şansımız oldu. Üretim ve kalite anlayışlarından uzun uzun bahsetti. O an anladık ki karşımızda bir dünya devi ile baş edecek bir firma ile karşı karşıyaydık. Kendilerinin bu profesyonel anlayışının bizim üretim anlayışımız ile örtüşmesi oldukça hoşumuza gitti.
Son beş yıllık bir süreçte İzmir lokma firmaları sayısında ciddi bir artış görünmektedir. Bu durumun sebeplerinden birisi İzmir insanının lokmaya olan düşkünlüğü olduğu kadar lokma üretiminin de araç üstünde kolay bir şekilde gerçekleşmesi de etkilidir.
Bu lokma firmalarının sayısındaki artış sektörde bir hareketlilik sağlamış olsa da bir takım olumsuz özelliklerin de sektöre girmesine neden olmuştur. Bunların başında işten anlamayan birçok insanın ben İzmir lokmacı firmasıyım diye ortalıkta dolaşmasıdır. Bu insanların vermiş olduğu İzmir lokma fiyatı hiçbir şekilde gerçekliği yansıtmamakta, kalitesiz üretimlerini pazarlamaktadırlar.
Oysa lokma tatlısı çok eskiden beri yapılmakta olan bir geleneğin bugüne kadar uzanmış bir halidir. Bugünlere kadar gelmesindeki en önemli etken onun basit ama lezzetli yapısından kaynaklanmaktadır. Bu tatlının halk arasında İzmir saray lokma olarak bilinen çeşidinin Osmanlı saray mutfağından çıktığını unutmamak lazımdır.
Jokerdoor firması da kendi sektöründe kalitesiz üretim yapan merdiven altı firmalarla kaliteli ve uygun fiyatı ile mücadele etmektedir. Kendilerine başarılar dileriz.