Jokerdoora Çok İş Yaptık

Jokerdoora Çok İş Yaptık

İzmir Lokma Dökümü Üzerine

Lokma tatlısı geçen bu zaman içerisinde İzmir’le özdeşleşmiş, İzmir’in simgesi olmuş bir tatlı türüdür. Yakından incelendiğinde İzmir halkının severek tükettiği, hemen her acı, tatlı gününde başkaları ile paylaştığı önemli bir yiyecektir. Geçmişinin çok eskilere dayanması onun geleneksel yönünü de ön plana çıkarmaktadır. Bu da İzmir halkının lokmaya ayrıca bir önem vermesini beraberinde getirmektedir.
İzmir’e işi düşen ya da ziyaret amaçlı gelenlerin ilk sorduğu yiyeceklerin başında lokma ve boyoz gelmektedir. Her iki yiyecek türü de İzmir’e has olmasının yanısıra ikisi arasında önemli bir fark boyozun hemen her yerde satılmasına karşın lokmayı hiçbir yerde satın alamazsınız. Lokma tatlısı daha çok insanların hayır işlemek amaçlı yapmış olduğu eylemlerin bir sonucunda tüketiciye bedava olarak ulaşan bir tatlıdır. Bu yüzden de İzmir lokma diye anılması son derece anlamlıdır. Çünkü İzmir dışında böyle bir gelenek çok sık rastlanmamaktadır.
Yapımı çok basit gibi görünmesine karşın İzmir lokmacı firmalarında üretilen bu tatlının lezzeti büyük farklılıklar göstermektedir. Çünkü eğer yıllarınızı bu işe vermemiş iseniz çok yavan bir üretimin ortaya çıkması kaçınılmazdır. İzmir lokma firmaları son sistem makinelerle üretim gerçekleştirmesine karşın hamurun kıvamı ve yağın ısısı gibi değerleri göz önünde bulundurmadığı takdirde dışı yanmış ama içi çiğ hamur olan bir ürün ortaya çıkacaktır.
İzmir saray lokması yapımı daha basit görünmesine karşın yukarda söylediğimiz şeyler bunun için de geçerli olup ustanın hüneri ve kullanılan malzemenin kalitesi çok belirleyici olabilmektedir. Ayrıca hamurun kıvamı iyi ayarlanmadığı takdirde pürüzsüz top şeklini yakalamak oldukça zor olacaktır. Makine yerine el ile verilen şekillerde mükemmelliği yakalamak ise tamamen ustanın hüneri ile alakalı bir durumdur.
Güncel İzmir lokma fiyatı için sitemizi ziyaret etmeniz öneririz. Yüksek miktardaki dağıtımlar için özel fiyat istemeyi unutmayınız. Jokerdoor firmasına işlerinde başarılar ve kaliteli bir üretim dileriz.

Yorum yazan : Ahmet Öz